Co je to aromaterapie?

V aromaterapii se používají éterické oleje. Ty jsou získány z rostlinných silic. Jsou jakousi vonnou duší rostliny. Jejich původní funkce spočívá v ochraně rostliny a v podpoře zachování a rozmnožení rostliny.

Při aromaterapeutické práci využíváme síly rostlin, kterou zachycujeme a uchováváme ve formě éterických olejů v lahvičkách. Éterické oleje, stejně jako byliny, mají vliv na naše fyzické, psychické i duchovní zdraví. Není to jen jakási ezoterická představa. 100% přírodní éterické oleje jsou chemické sloučeniny, ve kterých lze nalézt 50 až 500 látek. Každá z těchoto látek má konkrétní prokazatelné účinky. Účinnost éterického oleje na konkrétní záležitost pak závisí na správném a dostatečném dávkování, ale také na citlivosti daného jedince vůči přírodním produktům. Tato citlivost bohužel může být omezena tím, jak si lidská těla zvykají na příjem uměle vytvořených chemických léků, konervantů v potravě a dalších civilizačních “nepřírodních” vynálezů.

Jaké účinky tedy můžeme čekat? Díky éterickým olejům můžeme ošetřovat pleť, vyladit psychiku, ale i léčit (například různá zranění nebo různé bolesti a dysfunkce). Éterické oleje často působí antibioticky a antiviroticky. Jsou vhodné především jako prevence nebo jako podpora léčby. Některé éterické oleje podporují relaxaci, působí protistresově, jiné harmonizují a jiné osvěžují a stimulují. Jsou i takové, které dokáží zklidnit úzkosti a zmírnit poklesy nálady. Mezi éterickými oleji najdeme také ty s afrodiziakálním působením, podporují smyslnost, ženství či mužství. Můžeme však jít mnohem dál. Na duchovní rovině vůně éterických olejů dokáže člověka uzemnit, pomoci mu spojit se se svou podstatou a najít sebedůvěru nebo meditovat a pochopit mystickou podstatu věcí.

Přesto, že se jim říká oleje, nejsou oleji v pravém slova smyslu. S oleji mají společné pouze to, že nejsou rozpustné ve vodě a při smíchání s vodou plavou na hladině. Tato vlastnost nevadí, pokud ÉO využíváme k difuzi do prostoru aromalampou, difuzérem nebo sprejem. Při jiných užitích je však většinou potřeba používat nosiče. Nosičem většinou bývá nějaký druh rostlinného oleje.

Pro míchání éterických olejů s nosičem platí jasná pravidla dávkování, stejně tak jako pro difuzi do prostoru. Tato pravidla se řídí tím, pro koho je produkt připravován (jiné dávkování je u dítěte, u dospělého nebo u seniora), jaká zdravotní omezení a typ pleti daná osoba má, jakých účinků se snažíme dosáhnout a také tím, který éterický olej používáme (pokyny pro ředění různých ÉO se liší).

Éterické oleje můžeme aplikovat různými způsoby – inhalací, v kosmetice, lokálním ošetřením, koupelemi nebo masáží. Vždy je však potřeba trvat na kvalitě a 100% přírodním původu éterických olejů (tato informace musí být uvedena na lahvičce). Pokud zvolíme levnou syntetickou směs, nemůžeme očekávat žádné terapeutické účinky.

Při své voňavé tvorbě pracuji se 100% přírodními éterickými oleji. Jako základ pro ně používám kvalitní bio rostlinné oleje.