SILNÝ A FUNKČNÍ STŘED TĚLA: Aktivace HSS v lehu na zádech

Nejzákladnějším cvičením na správné zapojení hlubokého stabilizačního systému a posílení středu těla je jemná aktivace svalů HSS v lehu na zádech s pokrčenými nohami. Cvičení zpevňuje střed těla a připravuje ho na obtížnější pozice. Funguje jako prevence i léčba diastázy. Je ideálním prvním cvičením pánevního dna po porodu.

Kdy cvičit: Kdykoli na začátek cvičení zaměřeného na HSS. Pomůže vám to správně nastavit zapojení HSS i v dalších, náročnějších cvicích. Toto cvičení můžete začít cvičit hned druhý den po porodu, pokud budete mít chuť a energii.

Kontraindikace: Není vhodné v těhotenství a během menstruace.

Provedení: S výdechem přitiskněte bedra a paže k podložce. V pozici zůstaňte, počkejte si na další výdech a spolu s ním zvedněte prsty u nohou do fajfky, zatlačte paty dolů do země a přitom si představte, že se od pat chcete odtlačit (nikam se však neposunujte). V trupu dojde k prodloužení. Ujistěte se, že bedra i pánev stále držíte přitisknutá k zemi. Všimněte si aktivace pánevního dna a břicha. V pozici zůstaňte cca 5 vteřin a volně dýchejte. Poté vše uvolněte. Další tři opakování proveďte v rytmu dechu – s výdechem setrvejte v pozici, s nádechem uvolňete. Celou sérii opakujte tolikrát, dokud se vám aktivace příslušných svalů daří dobře a plně ji vnímáte. Mezi sériemi si vždy na chvíli odpočiňte. Není potřeba dělat mnoho opakování, raději cvičte častěji (klidně vícekrát denně).

Zajímavost: Toto cvičení působí na spodní energetický okruh – apána vayu. Apána vayu ovlivňuje pohlavní orgány, stimuluje sexuální touhu, ovulaci, řídí procesy vylučování a to jak na fyzické, tak na psychické rovině. Uvedené cvičení působí především na první čakru skrz pevný kontakt chodidel se zemí a aktivaci pánevního dna. Stimulace první čakry napomáhá odolnosti proti stresu a proti přecitlivělosti díky pocitu uzemnění. Dodává sílu, sebedůvěru a klid.

Relaxace: Pro navazující relaxaci je vhodná například pozice supta baddha konásany nebo šavásana. Cílem relaxace je co nejvíce uvolnit pánevní dno. Pokud je pro vás uvolnění těžké, pomůže vám vnitřní představa (vizualizace). Můžete si například představit, že se vaše svaly rozpouští, tak jako se na slunci roztéká zmrzlina. Uvolnění nikdy nevynechávejte. Pro správnou funkci svalů je stejně důležité jako posílení. Čím těžší pro vás uvolnění je, tím víc se mu věnujte.